“Müslümanların Karşılaştıkları İnsan Hakları İhlalleri” konulu Uluslararası Seminer İstanbul’da düzenlendi

Ülkemizin ev sahipliğinde İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Bağımsız Daimi İnsan Hakları Komisyonu Başkanlığı (BDİHK) ile birlikte, 16-17 Şubat 2022 tarihlerinde İstanbul’da  “Müslümanların Karşılaştıkları İnsan Hakları İhlalleri” konulu bir Uluslararası Seminer düzenlendi.

Adalet ve Dışişleri Bakanlıkları tarafından birlikte koordine edilen Seminerin açılış oturumuna Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın Prof. Dr Mustafa ŞENTOP ile Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt ÇAVUŞOĞLU video mesajla katılım sağladı. Adalet Bakan Yardımcısı Sayın Yakup MOĞUL’un açılış konuşmasını yaptığı Seminerin açılış bölümünde ayrıca İİT İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Dr. Hacı Ali AÇIKGÜL, İİT Genel Sekreter Yardımcısı Büyükelçi Samir Bakr DIAB ile Filistin Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Ammar Hijazi de konuşmalarını gerçekleştirdi.

Seminerin ilk günündeki oturumlarda Avrupa'daki ve Asya’daki Müslümanların durumu, ikinci gününde ise işgal altındaki Filistin topraklarındaki mevcut durum ele alındı. Seminerin Avrupa bölümünde ayrıca Gümülcine seçilmiş müftüsü İbrahim Şerif tarafından Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığının karşılaştığı insan hakları ihlallerine ilişkin katılımcılar bilgilendirildi.

Seminere İİT İnsan Hakları Komisyonu temsilcilerinin yanı sıra, çok sayıda ulusal ve uluslararası kuruluş temsilcileri ile uzman katılım sağladı.

Seminer kapsamında ayrıca İİT Bağımsız Daimi İnsan Hakları Komisyonu ile Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu arasında “İşbirliği Protokolü” imzalandı.

Semineri müteakip 18-19 Şubat 2022 tarihlerinde İİT İnsan Hakları Komisyonu Başkanı ve bir kısım üyeler tarafından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine resmi bir ziyaret gerçekleştirildi.

 

Fotoğraflar