İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Bağımsız Daimi İnsan Hakları Komisyonu (BDİHK) Ülkemize Ziyaret Gerçekleştirdi.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Bağımsız Daimi İnsan Hakları Komisyon (BDİHK) Başkanı Dr. Saeed Mohammad Al Ghufli, Başkan Yardımcısı Büyükelçi Muhammed Lawal Sulaiman ve Genel Direktör Marghoob Saleem Butt’an oluşan heyet, 1-2 Kasım 2021 tarihlerinde Ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmişlerdir. Ziyaret kapsamında Heyet; Dışişleri Bakanlığı, Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), ve Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) yetkilileri ile de görüşme yapmıştır. Heyet ayrıca, Sayın Bakanımız tarafından da kabul edilmiştir.

Görüşmelerde; uluslararası alanda yaşanan insan hakları ihlalleri konusun karşılıklı görüş alış verişinde bulunulmuştur. Komisyon ayrıca, İnsan Hakları Eylem Planı (İHEP) ve bu kapsamda hayata geçirilen reformlar konusunda bilgilendirilmiştir.

Altındağ Belediyesi tarafından düzenlenen kültür turu kapsamında başta Ulucanlar Cezaevi Müzesi, Ankara Kalesi olmak üzere Ankara’nın çeşitli tarihi ve kültürel mekânları ziyaret edilmiş, Belediye Başkanı Doç. Dr. Asım Balcı heyeti öğle yemeğinde ağırlamıştır.

İnsan haklarının korunması ve geliştirilmesi amacıyla İİT bünyesinde bir danışma organı olarak görev yapan Komisyon Başkanlığını gelecek yıl Adalet Bakanlığı İnsan Hakları Dairesi Başkanı Dr. Hacı Ali Açıkgül üstlenecektir.

Fotoğraflar