İİT-BİDHK Uluslararası Semineri Pakistan'da yapıldı

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Bağımsız Daimi İnsan Hakları Komisyonu'nun (BDİHK) tarafından her yıl mutaden düzenlenen uluslararası seminerlerin yedincisi “Yolsuzlukla Mücadele-İnsan Haklarının ve Sürdürülebilir Kalkınmanın Tam Olarak Gerçekleşmesinin Ön Koşulu” temasıyla 6-7 Ocak 2021 tarihilerinde Pakistan’ın başkenti İslamabad’da gerçekleştirilmiştir.

Pakistan Hükümeti ile BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin işbirliğinde gerçekleştirilen Seminerin açılış konuşmaları BİDHK’nın bu yıl dönem başkanlığını üstlenen Dr. Hacı Ali AÇIKGÜL, İİT Genel Sekreter Yardımcısı Askar Mussinov ve Pakistan Dışişleri Bakanı Shah Mehmood Qureshi tarafından yapılmıştır.

Açılış konuşmalarının ardından uluslararası uzmanlar yolsuzukla mücadalenin insan hakları boyutu ve üye ülkelerde mücadale yöntemleri konusunda sunumlarını yapmış ve BİDHK üyelerinin konuya ilişkin görüşleri alınmıştır. Son olarak üye ve gözlemci Devletlerin görüş ve önerilerini aktardığı seminerin ikinci gününde BİDHK tarafından hazırlanan sonuç bildirgesi açıklanmıştır.

Seminerin kapanış konuşmalarını BİDHK dönem başkanı Dr. H.Ali AÇIKGÜL ve Pakistan İnsan Hakları Bakanı Dr. Shireen M MAZARI gerçekleştirmiş ve toplantı aile fotoğrafı çekimiyle sona ermiştir.

 

Fotoğraflar