Etkili Soruşturma Projesi Kapsamında Rusyaya Çalışma Ziyareti Yapıldı.

Bakanlığımız ve Avrupa Konseyi işbirliği ile yürütülen Etkili Soruşturma Projesi kapsamında 22 – 24 Mayıs 2019 tarihlerinde Rusyaya ikinci yurtdışı çalışma ziyareti gerçekleştirilmiştir.

Söz konusu çalışma ziyaretine, İnsan Hakları Dairesi Başkanı Dr. Hacı Ali AÇIKGÜL, Bakanlığımız Hukuk Hizmetleri Genel Müdürü Bilal TEMEL ve Bakanlığımız temsilcileri ile Başsavcılar ve Başsavcıvekilleri, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanları ile Avrupa Konseyi Temsilcileri katılım sağlamıştır. Ziyaret boyunca Rusya Büyükelçiliğimiz nezdindeki Adalet Müşavirimiz Mehmed YERLİKAYA heyete eşlik etmiştir.

Ziyaret kapsamında; Rusya Cumhuriyet Başsavcılığı, Rusya Yüksek Mahkemesi, Rusya Adalet Bakanlığı ve Rusya Ombudsmanlık Kurumu ile görüşmeler yapılmıştır. Yapılan görüşmelerde, karşılıklı görüş alışverişinde bulunulmuştur. Taraflar, her iki ülkenin yargısal sistemleri ile kötü muamele iddialarının soruşturulmasına ilişkin ülke uygulamaları hakkında karşılıklı bilgiler vermiştir.

Söz konusu faaliyet kapsamında ayrıca Rusya Büyükelçiliğimiz ziyaret edilmiş, Büyükelçimiz Sayın Mehmet SAMSAR tarafından heyet onuruna iftar yemeği verilmiştir.

Fotoğraflar